2010. december 27., hétfő

Az első erdélyi gyöngygallérom

Régóta terveztem, hogy megpróbálkozom az erdélyi gyöngygallérral is. Most egy hirtelen ötlettől vezérelve belefogtam, s úgy érzem, hogy elég jól is sikerült. Közben ugyan néha úgy éreztem, hogy nagyon elrontottam valamit, furcsán csavarodott itt-ott, ráadásul rövidnek is éreztem, de aztán a végére helyreállt az egész, és még a mérete is jó lett.


Amúgy az egész úgy indult, hogy egy diagonálcsíkos láncot kellett volna készítenem (ugyanezekből a színekből), de valahogy nem volt időm nekifogni sok egyéb teendőm miatt. Aztán mikor már el tudtam volna  kezdeni, már csak egy napom maradt, így kerestem más mintát, s végül jött ez az erdélyi. Az idő szűkével sem volt szerencsére baj, mert mint kiderült, nagyon gyorsan lehet vele haladni.

2010. december 24., péntek

Lila-fehér azsúros

Még december elején elkezdtem készíteni ezt az azsúros gyöngygallért, de olyan lassan haladtam vele, hogy a kiállításra sajnos nem készültem el. Aztán meg a fényképezőgép nem volt kéznél, s más efféle problémák adódtak. De most itt van, sikerült képet készíteni róla, így meg is tudom mutatni.

Főnixmadár

S íme a főnix. Valahogy nagyon ellenkezett velem, nem akarta, hogy rendesen lefényképezzem, így hát muszáj két darabban feltenni a képét. Igazából ez megrendelésre készült volna, de készítés közben annyira megtetszett, hogy megtartottam (szánom-bánom). Azért majd elkészítem a másikat is hamarosan.


Egy jó erős drótból (vagy inkább fémpálca az már) hajlítottam neki ülőalkalmatosságot is, és átkötöttem egy vékony szalaggal, így fel is tudom lógatni. Bár némi extra dróttal kellett meggyőzni arról, hogy egyenesen üljön, s hogy úgy általában véve is maradjon meg a helyén.


Mindenesetre jó sok anyag kellett bele és el is dolgozgattam vele egy teljes napig.

Sárkány

Sárkányból is készítettem már többet is (egészen pontosan kettőt), de túl jó kép nem készült eddig róluk. Most csak az egyiküket tudom megmutatni, ami szerintem a jobbik lett.


Az eredeti minta is két forrásból építkezett, a testét mutatta meg, hogy hogyan kell fűzni, a szárnya egy másik helyről volt belinkelve. A lábát meg már nekem kellett kitalálni, hogy milyen is legyen.

Réce

Ismét néhány gyöngyből készített állat képe következik. Elsőnek eme réce, melyből már több példány is készült. A nyaka elég furmányos, de végül csak rájöttem, hogy mit akarnak velem közölni a mintán, és sikerült olyan ívben csinálni a nyakát, ahogyan ki kell néznie.

2010. december 10., péntek

Kiállítás a könyvtárban

Ma délután berendeztem a vitrint, amiben holnap reggeltől egy héten keresztül (pontosabban december 19-ig) a kiskunfélegyházi városi könyvtárban a gyöngy ékszereim lesznek kiállítva.


Kézműves ajándékok karácsonyi vására lesz (bőr ékszerek, kerámia dísztárgyak, fafaragások, meg effélék), s odakerült az én kis "kiállításom" is. Bár van közöttük néhány eladásra készült ékszer is, most csak mint kiállítási anyag lesz látható. Elég körülményes lett volna megoldani az árusítást.


Szokásomhoz híven megint keresem (és meg is vélem találni) a hibákat a képeken. Sajnos alkalmasabb színű anyagot nem találtam háttérnek. De hát nincs is tapasztalatom ezen a téren.


A karácsonyi vásárról bővebben a könyvtár honlapján, ide kattintva lehet olvasni.

Rózsa

Eme rózsa már nagyjából három éve készült. Illetve először egy vörös rózsa, aztán még kettő, s végül ez a fehér színű. Mind közül ez szerintem az, ami a legjobban sikerült. Szeretem a gyöngyből készült virágokat is, igazán szép dolgokat lehet alkotni. Csak valahogy nem érzem, hogy olyan minőségűre én is meg tudnám csinálni. De majd rászánom magam egyszer, s megpróbálkozok vele ismét.

Füles

Találtam egy elfogadható képet erről a szamárról, amit még régebben készítettem. A múlt szombati, könyvtári délelőttön ez volt az, amit végül hazavihetett egy kisgyerek. Nem volt szívem megtagadni tőle, annyira megtetszett neki.

2010. december 4., szombat

Ezen is túl vagyunk...

Mint azt korábban írtam, a mai napra volt meghirdetve sok más egyéb között az én gyöngyállatos bemutatóm is a városi könyvtárban, Kiskunfélegyházán. Bemutató és készítés. A kiállítós részét már tegnap elrendeztem, mert ma reggel nem lett volna elég idő. Kerültek bele más alkotások is, pl. a már mutatott földtojás, de pl. a drót-gyöngy rózsáim is.



Minden általam készített állatból sajnos nincsen saját mintapéldányom, de azért így is sikerült megtölteni az asztalt. Kiakasztottam még a főnixmadaramat is, de már megint elfelejtettem lefényképezni (a korábbiak meg mind rosszul sikerültek, vagy életlenek lettek, vagy sötétek). Na de majd igyekszem pótolni.





Gyöngy pók készítését terveztük be az érdeklődő gyerekek számára. Végül négyen ültek le mellém, hogy megalkossák saját pókjukat. Sajnos a többiek már nem fértek el, vagy túl későn érkeztek, s nem lett volna idő befejezni. Két kislánynál anyai segítség is volt, és korábban készítettek is már gyöngy állatokat, de azért kapkodnom kellett a fejemet közben, mert sokszor kellett itt-ott segíteni. De végül  zárás előtt pár perccel elkészült mind a négy pók. Sajnos képet csak az egyikről tudtam készíteni:


Egyébként nagyon sok látogató jött ma, volt, hogy teljesen tele volt a gyermekkönyvtár. 3-4 asztalnál folytak még kézműves foglalkozások, és más programok is voltak. Azért az én állatkáimat is sokan megcsodálták, sőt a szamaramat és a fekete-fehér macskát annyira megszerette két kisgyerek, hogy fájó szívvel bár, de megváltam tőlük. Ezek a prototípusok voltak, de majd csinálok másikat belőlük. A kiállított többi állat is megszenvedte a mai négy órát, némelyikre ráfér majd egy kis javítás, mert itt-ott eldeformálódtak. Sajnos annyi helyre már nem tudtam figyelni egy időben.

Az egy hét múlva esedékes ékszer "kiállítás", ami 7-8 napig lesz látható, könnyebb lesz, mert ott zárt vitrinben lesznek az alkotások. Remélem, kellően szépen el tudom majd rendezni. Na de még addig van időm ezen morfondírozni.

Pörölycápa

Alig hiszem, hogy lenne olyan állat, amihez ne találnánk valahol mintát, hogy elkészíthessük gyöngyből. Jó példa erre ez a pörölyfejű cápa is. A talált mintám német nyelvű hozzá, és néhol nem is volt teljesen egyértelmű, de azért sikerült elkészíteni. Igaz, némileg nagyobb lett, mint amire számítottam.

2010. december 3., péntek

Gólyamadár

Régóta szemeztem a gólyás mintákkal, amiket begyűjtöttem innen s onnan. Most rászántam magam, bár sejtettem előre, hogy a két lábán való megállítás nem a legkönnyebb része lesz a dolognak. S így is lett. Majd kitalálok valamit, hogy mit lehetne kezdeni a problémával.


Valami csoda folytán a fényképezés idejére sikerült olyan egyensúlyi helyzetbe hozni, hogy pár percig egyenesen állt. Szerencsére a képek színe és fényereje is jó lett.

Barna-fehér gyöngygallér

Már írtam, hogy a gyöngygallérokat szeretem legjobban készíteni, ezek tetszenek legjobban. Egy blogban láttam a mostaninak az inspiráló mintáját. Ott, ha jól emlékszem, sötétebb vöröses színű volt az alap, én viszont ezt a barna színű gyöngyöt szeretem nagyon, így ebből készítettem Volt vele egy (nem) kis bonyodalom, mert félúton egy másik csomag barna gyöngyöt nyitottam, s jó pár centiméter elkészítése után vettem észre, hogy kisebb az átmérője, mint az addigi részen használt barnának, így a gallér szélessége is kisebb lett picit. Ráadásul abból a fajtából már nem volt több csomaggal. Ilyen is csak velem eshet meg... Visszabontás után pár hétre így félre kellett tennem, de aztán sikerült szereznem a megfelelő színt és méretet, így végül be tudtam fejezni.



Ez amúgy az általam eddig készített legnagyobb méretű gyöngygallér.

2010. november 30., kedd

Az első bemutató

Kaptam két lehetőséget a kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtártól, hogy kicsit több embernek megmutathassam kezem munkáját. Az első most hétvégén, december 4-én, azaz szombaton lesz, amikor a gyöngy állataimat tehetem közszemlére. Nem kiállítás ez, mindössze fel lesznek sorakoztatva, s megnézhetik a betévedő gyerekek (mert a gyermekkönytári részben lesz mindez, több más kézműves foglalkozással párhuzamosan), hogy miket lehet gyöngyből készíteni.

Sőt, a program úgy lett meghirdetve, hogy  a vállalkozó kedvűekkel gyöngy pókot is készítünk. Azért lett a pók a választott állat, mert azt érzem eléggé egyszerűnek és gyorsan elkészíthetőnek (még ha mégoly kevéssé karácsonyhoz kötődő jószág is). Az egyszerűséget értem úgy is, hogy el tudom magyarázni. Hogy aztán a valóságban ez mennyire fog menni, majd kiderül. Vannak félelmeim, mert a magyarázás nem tartozik az erősségeim közé. De majd meglátjuk, mi sül ki belőle.

Az elején két bemutatkozási lehetőségről írtam. A másik egy héttel később lesz, amikor bő egy hétre a gyöngy ékszereim lesznek kiállítva egy vitrinben. De erről majd bővebben akkor.

Ismét néhány gyöngy állat

Van még pár jószág, amelyekről készült kép. Meg persze akad olyan is, amiről eleddig nem sikerült rendes minőségű képet csinálni. De majd talán hamarosan.

Ez az elefánt az általam legjobbnak tartott minta alapján készült, mellesleg egy könyvben találtam. Tény, hogy nem kevés anyag kell hozzá, de megtérül a befektetés.


Valahogy rendes macska mintát nagyon nehezen találtam, vagy csak az igényeim voltak túl nagyok, hogy nem tetszett a többi. Ez a fekete-fehér macs nem az a kecses, hajlékony állat, inkább egy igazi, masszív kandúr. A bajsza is elég csálén áll. Viszont a színe alapján pont úgy néz ki, mint az egyik saját (mármint valódi) macskánk, amely az utóbbi időben pár hétre eltűnik, aztán megint pár hétre itt van velünk, majd megint eltűnik. Gyanús.

 
A kutyákért annyira nem rajongok, de ez jól néz ki. Amúgy nem is saját "használatra" készült, hanem megrendelésre. Sőt, ha jól emlékszem, három vagy négy darabot is kellett már készítenem belőle.


2010. november 28., vasárnap

Barna csipkés gallér

Többeknél is láttam már ezt a gyöngygallért, s nekem is megtetszett. Ebből biztosan készítek még más színösszeállításút is, csak még ki kell találni, hogy milyet. Vagy azt, hogy hogyan lehet picit változtatni rajta, hogy benne legyen, ha csak egy kicsit is, a saját fantáziám, ötletem.


Gyöngyékszerekből egyébként ezek a típusúak, mármint a gyöngyallérok állnak legközelebb hozzám, ilyesmiket szeretek készíteni leginkább.

2010. november 27., szombat

Majom

Állatos napot tartok eszerint. Jöjjön még egy a végére.

Szintén rendelésre készült ez a majom is. Küzdelmes volt, mert a fülénél vagy négyszer kellett a drótot átfűzni ugyanazon a gyöngyszemen, ráadásul még el is szakadt, mikor kicsit erősebben próbáltam beigazítani. De azért csak sikerült.


Szarvas

Kíváncsi vagyok, hogy vajon mennyi idő lehet egy ilyen színvonalú (bonyolultságú) állatfigura mintáját kitalálni, megalkotni. Vajon mennyi próbálkozás, újrakezdés kell hozzá, míg létrejön pl. egy ilyen szarvas. Értem én, hogy az állatok szinte mind egy sablon alapján készülnek (hengeres test, lábak, fülek, stb.), de azért el kell tudni képzelni, hogy vajon az éppen soron következő sornak mekkorának kell lennie, hogy pont jól jöjjön ki majd a teljes test, meg minden.


Aztán ki tudja, lehet, hogy én látom rosszul, s könnyebb dolog ez, mint hiszem. Akárhogy is van, a kész minta alapján már könnyedén lehet ilyen figurákat készíteni. Anélkül igencsak valószínűtlen, hogy ennyi megfűzött állatom lenne, s ennyi képet tehetnék fel róluk.

Az agancsához nem biztos, hogy a fekete drót volt a legmegfelelőbb választás. De legközelebb bölcsebben választok majd színt.

A pegazusok földhözragadt rokona

A pegazusokhoz, mint írtam, a ló alapot használtam. Sok más állatfigurához hasonlóan ehhez is  a http://mk.perles.pagesperso-orange.fr/ oldalról találtam mintát.

Pegazusok

Kaptam egy megrendelést pár hónapja, hogy készítsek valami jószágot, ami aranyos, rózsaszín, szép, meg minden. Törtem a fejem egy darabig, hogy mi felelne meg leginkább ezeknek a feltételeknek. Végül arra jutottunk, hogy egy pegazus megalkotható így is. A ló mintája adott volt, arra szárnyakat tenni pedig már nem nagy ördöngösség. Végül megszületett ez a rózsaszín-fehér pegazus.


Hozzáteszem, ettől a színvilágtól én magam elhatárolódok. Csak a megrendelés teljesítése érdekében vetemedtem ilyen "kislányos" kinézetű ló fűzésére :-D

Sikere lett viszont, s rögtön másvalaki is szeretett volna egy hasonlót, bár szerencsére itt már nem volt kikötés a halvány rózsaszín sörény. Szóval rövid időn belül készült egy másik szárnyas ló is:


A tartásuk sajnos nem olyan büszke, paripához méltó... Vagy a drót vékony, vagy csak simán nehéz a fejük, de mindenesetre eléggé lógatják.

2010. november 25., csütörtök

Kék-fekete

http://www.gyongyok.eoldal.hu oldalon sok szép gyöngyékszer képet látni, sokszor próbálok ötleteket meríteni onnan. Az alábbi nyaklánc is így készült.


Remélem, hogy nem szegek meg vele semmilyen íratlan szabályt, hogy így belinkelem mások oldalát. De ártani biztosan nem ártok vele. Enélkül pedig nem szerettem volna a nyaklánc képét feltenni,  hiszen a minta nem saját ötletem, éppen csak egy picike módosítást hajtottam rajta végre, midőn szalmagyöngyöt tettem bele.

Földtojás

Még tavasszal jött az ötlet, mi nem is hagyott nyugodni, hogy kéne készíteni egy földgömb mintázatú tojást. No nem mintha nagy húsvétozó lennék (finoman szólva)... Az eredmény mindenesetre itt látható.


Hungarocell tojás az alap, mivel arra már korábban rájöttem, hogy a valódi tojáshéj elég törékeny valami (hatalmas meglepetésre ugye). Fogtam egy atlaszt, s rárajzolgattam nagyjából a körvonalakat, s jöhetett a felöltöztetés. Próbáltam az apróbb részleteket is itt-ott megjeleníteni, szigeteket, félszigeteket, néhol a hegyeket is barnával, bár utóbbi sajnos nem mindenhol lett következetes.


Az Antarktisznál kezdtem a munkát, s körkörösen felfelé haladtam, mindig visszaöltve az előző sorba. Európánál szembesültem vele, hogy kontinensünk lényegesen kisebb a többinél, így ott nehezebb volt aprólékosan mintázni néhány területet. De azért sikerült. A végeredmény szerencsére elég jól megfelel annak, mint amit elképzeltem.

2010. november 23., kedd

Azsúros?

Ennek a gyöngygallérnak nem tudom a pontos nevét, sem az eredetét (mármint népi eredetét). Ha minden igaz, azsúros, mivel ugye lyukak vannak benne. Ez volt az egyik első bonyolultabb mintázatú lánc, amit készítettem, s jelenleg is párom egyik kedvence. Sajnos azonban a szál, amire fűztem, nem egészen úgy viselkedik, mint gondoltam, s akkor még tapasztalatlanabb voltam, így mostanra elkezdett pár helyen meggyengülni, megnyúlni. Újra kellene fűznöm az egészet, hogy ismét visszanyerje régi fényét.


A hibát valószínűleg ott követtem el, hogy ezt a vékonyabb fűzőszálat (igazából bőrvarró cérna) duplán kellett volna befűznöm. Az utóbbi pár láncot már dupla szállal készítettem, s láthatóan sokkal erősebbek, tartósabbak is. Hibáiból tanul az ember. Itt látszik, hogy könyvből, leírásokból, képekről tanultam a gyöngyékszerek készítését, senki nem vezetett be a mesterség titkosabb bugyraiba.

Fekete-lila diagonálcsíkos

Egy újabb diagonálcsíkos nyakpánt. Az alapgyöngy fekete színű, matt, a többi fényes, fémes színű lila. Hogy aztán a matt és a fényes gyöngy hivatalosan illik-e egymáshoz, bizony nem tudom. Mindenesetre viselőjének (feleségemnek) tetszik. És az a fontos, nem? :)


Tartozik hozzá egyébként egy ugyanilyen mintázatú/színű karkötő is, de az elfelejtettem lefényképezni.

Kisleveles

Ha jól tudom, az alábbi nyaklánc neve ukrán kisleveles. Sokáig eldolgozgattam vele, ami fura, mivel nem valami nagy a minta, a lánc is visszafogottabb méretű (már a többihez képest, amiket szoktam készíteni).

2010. november 21., vasárnap

Na még egyet

Készítettem egy szarvasbogarat is. Sokaknak ez egy gyöngyfűző könyv címlapjáról lehet ismerős.

Ha már ízeltlábúak

Készítettem korábban pókot is. Hogy miért lila színből, azt bizony nem tudom megmondani :) Valahogy ilyen lett. Talán sok lila gyöngyöm maradt, s valamit kellett vele csinálni. A lentebbi egyik skorpió is ugyanekkor készült, s lett szintén lila.



A gyöngy állatokról kissé kreatívabban sikerült képeket készítenem, mint az ékszerekről. Így került pl. ez a pók a szederlevélre, vagy éppen a skorpió a homokra.

Skorpiók

Skorpióból kettőt is kellett készítenem, persze mindkettőt skorpió csillagjegyűnek. A mintát (sok más gyöngy állat mintájához hasonlóan) egy francia oldalon leltem.



  

Persze avatott szeműek egyből észrevehetik, hogy ezen skorpiók lábainak száma (a valódiakhoz képest) valahogy nem az igazi, nevesen kettővel kevesebb. A minta ilyen, és az én figyelmemet is utólag hívták fel eme tényre. Legközelebb megnézem majd, hogyan lehetne azt a hiányzó két lábat is beilleszteni a mintába.

Lila-fehér leveles

Egy másik gyöngyfűzős oldalon találtam ennek a gyöngygallérnak az eredetijét. Bár a képen kéknek tűnik, valójában fémes lilás színű a mintát adó gyöngy.


Így a blog létrehozása után még a régebbi képeket töltögetem csak fel. Az eddigiek alapján úgy tűnhet, hogy a világosabb színek dominálnak nálam, pedig nem így van, éppen hogy a sötét, főleg fekete és barna alapok a gyakoribbak. Csak az utóbbi időben készült néhány világos, fehér alapú lánc.

Lila mintás tászli

A kép sajnos nem a legszerencsésebb, mivel a háttérnek használt anyag szintén lila, ráadásul még hajtás is van benne. Azért ennél jobb képeket szoktam készíteni.

Egy másik teknős

Felbuzdulva a lentebb bemutatott teknősön, papíron megterveztem egy bonyolultabb teknőspáncél mintázatot. Szép és jó volt, nem is volt gond addig, amíg a felső részét meg nem fűztem. Akkor vettem észre, hogy sokkal hosszabb a páncél, mint a másik teknősnél. De ekkor már nem akartam szétbontani, hát így maradt. Azért nem rossz így sem.
 

Teknőc

Egy kolléganőm kért meg még régebben, hogy a teknősét, amit egyszer valahonnan kapott, próbáljam meg lemásolni, mert a testvére szemet vetett rá, s ha kettő lenne belőle, mindkettőjüknek lenne egy-egy példány.

A végeredmény, azt hiszem, eléggé jó lett :)



A páncélja peyote technikával készült, a két darabot (hasa és háta) össze kellett varrni, s belülről egy erős, szivacsos anyaggal töltöttem meg. A lábait és a fejét a gyöngy állatoknál szokott módszerrel csináltam meg.

Kolléganőm, aki rendelte, annyira felbuzdult az eredményen, hogy utána "törzsvásárlóm" lett, több minden más gyöngy állatot is rendelt még.

Az első kép




Egy fehér alapszínű diagonálcsíkos lánc. Sajnos a kapocs felrakása után vettem csak észre, hogy a végén lemaradt a záró minta. Egyszer majd erőt veszek magamon, s kijavítom, mert így nem éppen tökéletes.

Egyébként erre a láncra mondták már többen, hogy akár esküvőre is simán elmenne. Bár magamtól ilyen kijelentést nem merészeltem volna tenni (annál szerényebbek gondolom magam), de meg kell hagyni, hogy az esküvőnkön tényleg jól mutatott volna párom nyakában. De ez a lánc akkor még nem volt meg, s az igazsághoz tartozik az is, hogy amit viselt, azt is én készítettem, és azért az is szép volt :) Örültem is, meglehetősen, mikor mondta, hogy az én kezem munkáját szeretné aznap felvenni.


2010. november 20., szombat

Ezt is megértük...

Üdvözlök minden látogatót, kit a sorsa vagy a véletlen e blogba hozott. Némely gyöngyből készített "alkotásomat" szándékozom itt közzétenni az érdeklődők számára. Hogy férfiember létemre miért is merészelek gyöngyfűzésre vetemedni, ami a többség szemében inkább női szórakozás, majd elmesélem hamarosan.

A blog címe pedig? Hát, valamit csak ki kellett találni. Az általánosan elterjedt gyöngyfűzős blogos címek kissé távol állnak tőlem, így valami olyat címet próbáltam adni, ami köthető is a témához, de mégis más egy kicsit.